Zakupy w Egipcie

JAK PŁACIĆ
Rola kart płatniczych w obrocie towarowym rośnie, ale akceptowane są one nadal głównie w nastawionych na turystów większych sklepach znajdujących się na przykład w hotelach albo w galeriach handlowych. Czeki podróżne nie są prawie nigdzie przyjmowane. W większości miejsc trzeba płacić gotówką. Funt egipski jest jedyną obowiązującą walutą, tak więc za zakupy nie można z reguły płacić np. dolarami.

SUKI I TARGI

Poza Chan Al-Chalili w Kairze jest wiele innych suków i targów, z których niejeden warto chocby tylko obejrzeć. Owoce i warzywa sprzedawane są na targach ulicznych w całym mieście. W każdej dzielnicy jest przynajmniej jeden.

CENTRA HANDLOWE

W Kairze – i w mniejszym stopniu w Aleksandrii – przybywa szybko dużych centrów handlowych. Są tam standardowe butiki, w których sprzedawane jest wszystko: od kartek z życzeniami po sprzęt elektroniczny. Zazwyczaj są tam też fast-foody oraz multipleksy.

KUPOWANIE ANTYKÓW

Większość oferowanych turystom antyków to zwykłe podróbki. Trudno jednak spodziewac się czegoś innego, gdyż prawdziwe antyki, a więc wszystko co ma więcej niż 100 lat, moga być wywożone wyłącznie na podstawie zezwolenia Departamentu Starożytności.

JAK SIĘ TARGOWAĆ

Kupowanie i sprzedawanie czegokolwiek w Egipcie to prawdziwy rytuał, w którym targowanie się nie jest tylko próbą uzyskania niższej ceny. Celem targu jest ustalenie godziwej ceny, która zadowoli obie strony. Podczas negocjacji właściciel sklepu zaprasza na filiżankę herbaty lub kawy, po czym potrafi dosłownie wywrócić cały sklep do góry nogami, aby zaprezentować swoje towary. Nie zobowiązuje to jednak w żaden sposób do kupowania, jest natomiast stałą praktyką kupiecką i elementem rytuału. Czasami targować się można nawet w śródmiejskich sklepach o towary, które zdają się mieć stałą ceną. Ale na suku targować się trzeba, jeśli się nie chce grubo przepłacić.

GDZIE KUPOWAĆ

Kairski Chan Al-Chalili jest najlepszym miejscem na wybieranie pamiątek, natomiast śródmiejska dzielnica handlowa zamyka się w trójkącie ulic Talaat Harb, 26th July i Qasr el-Nil. W dzielnicy Zamalek na wyspie Gezira jest wiele sklepów z rzemiosłem ludowym, markową odzieżą i antykami. W innych miejscowościach Egiptu tylko najbardziej zawzięci amatorzy zakupów moga znaleźć coś ciekawego – na przykład barwne tkaniny i przyprawy w Asuanie oraz ceramikę i biżuterię w oazach.

Pamiątki – Na Chan Al-Chalili w Kairze oraz innych turystycznych bazarach w Górnym Egipcie jest niewiarygodna liczba kiczowatych wyrobów w rodzaju lampek nocnych w kształcie głowy Nefertiti czy alabastrowych piramid. Można jednak znaleźć ciekawsze i bardziej autentyczne pamiątki: plansze do gry w tryktraka czy sziszę (fajkę wodną). Puzderka inkrustowane macicą perłową są ładne i niezbyt drogie. Popularne są też inkrustowane szachy. Niemal wszyscy odwiedzający Egipt kupują papirusy – często tanie i marnej jakości, z tandetnie skopiowanymi malowidłami ze starożytnych grobów. Wyroby lepszej jakości można kupić w Dr Ragab Papyrus Institute.

Wyroby z mosiądzu i miedzi – Talerze, tygle do kawy czy tace z mosiądzu i miedzi wyrabiane są w warsztatach na Chan Al-Chalili. Dobrych wyrobów tego rodzaju należy szukać na targu Souq an-Nahassin przy Sharia Muizz li-Din Allah, na południe od wielkich meczetów przy Bein al-Qasreen.

Rzemiosło – Każdy region Egiptu specjalizuje się w innym rodzaju rzemiosła, ale większość produkcji trafia do Kairu. Na przykład w Al-Khatoun, w odrestaurowanym tureckim domu za meczetem Al-Azhar, sprzedawane są meble z kutego żelaza, wykonane w wiosce pod Kairem, podobnie jak kilimy, wyroby ze szkła i ze skóry. Naprzeciwko wejścia do meczetu Ibn Tuluna, także w Kairze muzułmańskim, jest Khan Misr Touloun – ładna galeria, gdzie można kupić rękodzieło z wiosek i oaz. Sklep Egypt Craft w dzielnicy Zamalek sprzedaje beduińskie tkaniny i hafty z Synaju i północnej części Pustyni Zachodniej.

Dywany i kililmy – W przeciwieństwie do Maroka, Turcji czy Iranu, Egipt nie jest “dywanową potęgą”. Można tu kupić beduińskie, solidne kilimy z wielbłądziej wełny, w brązowe i beżowe pasy. Największy ich wybór jest w Kairze muzułmańskim w Haret al-Fahhamin. Znawcy mogą odwiedzić cotygodniowy targ w Al-Arisz, w północnej części Synaju, oraz w Dahab.

Odzież i tkaniny – Bawełna jest źródłem największych dochodów Egiptu, a domy towarowe i sklepy z odzieżą w centrum Kairu i Aleksandrii prowadzą sprzedaż wyrobów z czystej bawełny doskonałej jakości. Warto zajrzeć do sklepów sieci Safari, znajdujących się w dużych centarch handlowych i w kompleksach hotelowych.

Biżuteria – Sklepy z egipskim złotem i srebrem skupione są w środku Chan Al-Chalili. Biżuteria jest wyceniana według wagi, z niewielkim dodatkiem za robociznę. Najpopularniejszymi pamiątkami są srebrne i złote kartusze z imieniem nabywcy wypisanym hieroglifami. Większość warsztatów na Chan Al-Chalili świadczy tego rodzaju usługę.

Przyprawy i zioła – Chan Al-Chalili w Kairze i suk w Asuanie mają największy wybór przypraw. Są one z reguły świeższe i lepszej jakości niż te w opakowaniach sprzedawane w Europie. Są także tańsze, zwłaszcza szafran. Niektórzy ze sprzedawców na bazarze korzennym są także zielarzami przygotowującymi tradycyjne leki na różne schorzenia.

Żródło: Egipt – przewodniki Wiedzy i Życia