Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, języki urzędowe:

Egipt (oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu) położony jest w północno-wschodniej części Afryki (strefa czasowa: GMT+2) na powierzchni 1 mln km2, z czego jedynie 5% terytorium jest zamieszkałe i nadaje się pod uprawy. Poza deltą i doliną Nilu przeważają tereny pustynne. Najwyżej położony punkt to góra Św. Katarzyny – 2629 m n.p.m. na Synaju, natomiast najniżej zlokalizowana jest depresja Qattara 133 m p.p.m. Całkowita linia wybrzeża Egiptu to 2450 km, z czego wybrzeże Morza Śródziemnego rozciąga się pomiędzy Libią a Strefą Gazy, a Morze Czerwone pomiędzy Sudanem a Kanałem Sueskim.

Stolicą Egiptu jest Kair, którego liczba mieszkańców wynosi szacunkowo 20-22 mln. Ważniejsze miasta to: Aleksandria (6 mln mieszkańców), Aswan, Asyut, Port Said, Suez, Ismailia.

Egipt podzielony jest na następujące obszary geograficzne: Górny (Upper) Egypt (południowa część kraju), Central Egypt, North Upper Egypt, Greater Cairo, The Central Zone, The Delta, Alexandria and Matrouh. Administracyjnie dzieli się na 27 gubernatorstw.

Populacja Egiptu to około 110 mln mieszkańców. Przyrost naturalny wynosi ponad 2,5% rocznie. Największe grupy etniczne zamieszkujące kraj: Egipcjanie, Beduini (Arabowie), Nubijczycy.

Arabski jest językiem oficjalnym. Kolokwialny arabski (tzw. ‘amija) znacznie różni się od literackiego arabskiego (tzw. fuskha albo Modern Standard Arabic, MSA), ale w odróżnieniu od innych krajów arabskich, jest powszechnie używany także w telewizji i życiu politycznym.  Języki angielski i francuski są powszechnie używane w biznesie.