Wiza do Egiptu – przydatne informacje

Turyści wybierający się do Egiptu muszą posiadać wizę turystyczną.
Kraj ten co roku przyciąga rzesze turystów, będąc jednym z najpopularniejszych urlopowych wyborów Polaków. By spędzić wakacje w Egipcie, oprócz ważnego paszportu, musimy posiadać również wizę.

Obowiązek posiadania wizy turystycznej dotyczy wszystkich Polaków podróżujących do Egiptu. Koszt wydania takiego zezwolenia to 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna) od osoby. Wiza jest ważna maksymalnie 30 dni.

Możemy ją kupić na lotnisku po przylocie do Egiptu, w egipskich placówkach dyplomatycznych na terenie Polski lub przez internet. W tym ostatnim przypadku wystarczy wejść na stronę: https://www.visa2egypt.gov.eg/, zarejestrować się i wypełnić formularz. Jesteśmy w nim proszeni o podanie m.in. daty i celu podróży, numeru paszportu oraz informacji na temat dotychczasowych wizyt w Egipcie i planowanego miejsca pobytu.

Po wypełnieniu wniosku i dokonaniu opłaty na podany przez nas adres e-mail zostanie wysłany link do pobrania e-wizy. Należy ja wydrukować i zabrać ze sobą na wakacje. Co ważne, taki elektroniczny formularz powinniśmy złożyć co najmniej 7 dni przed wyjazdem do Egiptu.

Jeśli kupimy wizę na lotnisku, po przylocie do Egiptu, otrzymamy stempel bądź znaczek w paszporcie potwierdzający jej nabycie. Z kolei w ambasadzie wiza zostanie wklejona do naszego paszportu. By ją uzyskać, musimy przedstawić pracownikowi placówki wypełniony wniosek wizowy i kolorowy skan pierwszej strony paszportu.

Z obowiązku zakupu wizy są zwolnieni turyści wybierający się na półwysep Synaj, między innymi do popularnego kurortu Sharm El Sheikh. Jednak tylko pod warunkiem, że podczas swojego pobytu nie będą korzystać z dalszych wycieczek fakultatywnych (realizowanych poza półwyspem Synaj). Jeśli chcieliby odwiedzić na przykład Dolinę Królów czy Kair, również muszą dokonać opłaty wizowej.

Na odprawie paszportowej turyści otrzymają pieczątkę, która będzie ich uprawniała do 14-dniowego pobytu na półwyspie Synaj.

By przekroczyć granicę Egiptu, każdy podróżny (również dzieci) musi posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do Polski.